Gelin Koçluğu Üzerine Röportaj

MALİ Kuaför, hayatının en özel gününe hazırlanan gelin adaylarının kusursuz görünmesine yardımcı olmak için gelin koçluğu hizmeti veriyor. Salonlarında verdiği A plus hizmet kalitesiyle ve yaratıcı uygulamalarıyla kadınların güzelliğine güzellik katan MALİ Kuaför, gelin koçluğu hizmeti ile evlilik hazırlığı yapan gelinlerin heyecanına
ortak oluyor. Türkiye’ nin ilk gelin koçu Seval Keleş Durmaz, ‘Bir gelini anlamak‘tan yola çıkarak başlattığı hizmette gelin adayını düğüne en iyi şekilde hazırlamak için süreçteki her detayı planlıyor. Üstelik gelin saçını MALİ Kuaför’de yaptıran gelin adaylarına koçluk hizmeti ücretsiz olarak veriliyor. Konusunda uzman MALİ Kuaför ekibi
ile birlikte çalışmalarını sürdüren gelin koçu Seval Keleş Durmaz “Bir gelinin kendini prenses gibi hissetmesini sağlıyoruz” diyor.
Merhaba Seval Hanım.
Gelin koçu nedir?
Seval Keleş Durmaz: Gelinlerin hayallerini gerçeğe dönüştüren kişidir. Herşeyin kusursuz olması için onlar adına en ince ayrıntıya kadar planlayan yol arkadaşıdır. Hem yol haritası hem de duygu durumu kontrollerini yaparak düğünlerinde kendilerini prenses gibi hissetmelerini sağlar.
Gelin koçluğu yapmaya ne zaman başladız?
S.K.D: 2005 yılından beri Mali Kuaför bünyesinde yöneticilik yapıyorum. 2011 yılında evlendikten sonra da yine aynı işletmede koçluk isteyen tüm gelinlerimize hizmet veriyorum.
Düğünlerle aranız nasıldır? 
S.K.D: Bana göre düğünler, teması AŞK olan görkemli partilerdir. Birbirine aşık iki insanın en özel günü. Bunu seyretmek hep çok hoşuma gitmiştir.
Gelinler hayallerindeki düğünlere hazırlanırken onlara nasıl bir destek sağlıyorsunuz? 
S.K.D: Düğün öncesi gelin adaylarıyla yaptığım görüşmelerde, hayalleri, stilleri ve zaman ile ilgili değerlendirmeleri
yapıyorum. Özellikle ani duygu değişimlerinde devreye giriyorum. Her zaman tereddütsüzce arayabilecekleri yol
arkadaşıyım. Gelin saçı, makyajı, çiçeği, fotoğrafçısı ve zaman yönetimini konularında destek veriyorum. En önemlisi de gelinlerimi ruhsal ve fiziksel olarak düğüne hazırlıyorum.
Özel uygulamalarım sayesinde, stressiz bakışlar ve parıldayan bir cilt ile gelinlerimi bir prensese dönüştürüyorum.
Kendiniz için belirlediğiniz bir sınır var mı?
S.K.D: Koçluk yapmanın temel sınırları benim de sınırlarım. Koçlukta yönlendirme ve yargılama yoktur. Kişinin farkındalık yaşamasını sağlarız..Yaptığım en önemli şey güçlü gözlem ve güçlü sorular sorarak gelinimin doğru kararlara ulaşmasını sağlamak. Bu sayede her şey onun istediği gibi olur.
Evlenecek olan gelinler düğün hazırlıklarını arkadaşları ya da akrabaları yerine profesyonel bir gelin koçu ile yapmak istiyor mu?
S.K.D: Elbette. Düşünsenize, sizin mutluluğunuzla sizin kadar yakından ilgilenen biri var. Üstelik arkadaştan farklı olarak duyguları yerine profesyonel bilgileri ile yapıyor bunu. Ben onların aynaları oluyorum. Kararsız kaldıkları veya stresli oldukları anda, bu süreci yönetmek çok önemli. Birinin bu işi üstlendiğini bilmeleri gece rahat uyumalarını sağlıyor.
Gelinler durumdan memnun mu?
S.K.D: Bu işi yapmaya başladığımdan beri, harika geribildirimler biriktirdim. Bu o kadar büyük bir mutluluk ki, İstanbul dışından, Amerika’dan, Almanya’dan vb. takip ettiğim gelinlerim oluyor. Hatta sadece gelinlere özel hizmet vereceğimiz VIP salon projemiz de var. O salonumuzda herşey sadece gelinlere özel olacak.
Neler öğretti size bu meslek düğünlerle ilgili? 
S.K.D: Kafadan yapılan planlar ve düzenlemelerin kağıt üzeride o kadar mantıklı olmayabileceğini. Ayrıca zamanı, parayı ve motivasyonu en doğru şekilde kullanmak gerektiğini öğrendim.
Düğün sürecinde en çok zorlanılan konu nedir? Nasıl çözümler öneriyorsunuz? 
S.K.D: Son 10 gün düğün periyodu olarak tanımladığım dönem-
dir. Heyecan, stres, iştahsızlık ve uykusuzluğun en yüksek ol-
duğu dönemdir. Heyecandan mide bile hassasiyet kazanır.
Buna özel de bir detoks programım var, uygulaması basit ama
bir o kadar da etkili. Bu süreci rahat geçirsinler diye takvime
uygun şekilde program oluşturuyorum.
Yakında evlenecek gelinlere ilk önerileriniz neler olur?
S.K.D: Öncelikle kendilerine detaylı bir liste oluşturarak karmaşayı düzenlemelerini, kalan zamanda da evlenecek olmanın tadını çıkarmalarını öneririm. Sonuçta beyaz atlı prenslerini bulmuş şanslı kızlar onlar.