Gelin Başı Nasıl Olmalıdır?

Gelin Başı Nasıl Olmalıdır?

Düğünlerimizin tamamen kusursuz ve mükemmel olmasını isteriz. Hayatımızda yaşadığımız en önemli günlerden biri olan düğünlerde her ayrıntıyı ayarlayıp düşünerek her şeyin eksiksiz olması için uğraşırız. Özellikle gelinler açısından dikkat edilmesi gereken unsurlar daha da fazladır. Gelinliğin modeli, ayakkabılar, saç, makyaj uyumu son derece önemli oluyor. Özellikle de düğünün yapılacağı mekana uygun olarak seçilmesi gereken kombinler de önemli hale geliyor.

Gelinliğini isteğine göre belirleyen gelin, saç ve makyajını da buna uygun bir şekilde seçmeye çalışır. Gelinliğin modeli, gelinin boy uzunluğu, damadın boy uzunluğu, saç rengi, saçın uzunluğu, yüz şekli, düğün mekanına göre saç modelleri belirlenebilir. Düğünlerde genellikle topuz modelleri kullanılsa da farklı modeller de isteğe göre tercih edilebilmektedir.

Düğün Mekanına Göre Saç Modeli

Düğün eğer salon düğünüyse topuz modelleri, kır düğünüyse salık ya da örgülü modeller tercih edilebilir. Ortam konseptine uygun olan saçlar gelinlerin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Örgü modeller özellikle Helen ya da mısır örgüsü gibi modeller açık hava, kır veya otel düğünleri için idealdir. Salonlarda ise havalı ve düz topuz modelleri tercih edilebilir.

Boy Uzunluğuna Göre Saç Modelleri

Eğer gelinler damada göre daha kısa ise yüksek topuzları tercih edebilirler. Fakat damadın boyunu geçmek istenmezse ve daha kısa görünmek istenirse saç modellerinde alttan topuz ya da örgüler tercih edilebilir. Boy uzunluğu da saç modelleri ile dengelenebilecektir.

Saç Uzunluğu ve Saç Rengine Gelin Başı Modelleri

Saç uzunluğu da model seçiminde etkilidir. Genellikle gelinler saçları kolay topuz olsun diye düğüne kadar saçlarını uzatırlar. Fakat kısa saçlar için de modeller mevcuttur. Kısa saçlar dalgalı olarak ya da örgülerle tercih edilebilir. Bunların dışında uzun saçı olan at kuyruğu da tercih edebilir. Saç renginin saç modeliyle uyumlu olması beklenir. Bazı saç renkleri modeli tam göstermez. Bunun için rengin uygun olacağı modeller oldukça gösterişli duracaktır. Mali Kuaför bu konuda son derece uzmandır ve hem saç rengine hem de ten rengine uygun modelleri belirlemede yardımcı olur. Aynı zamanda saçların düğünden en az 15 gün öncesinde boyanması gerekir. Bu süre zarfında hem saç rengi oturur hem de ışıltısını korur.

Yüz Şekline Göre Gelin Başı Seçimi

Dikdörtgen yüz ya da kare yüz için tercih edilecek modeller farklıdır. Yüzün daha düzgün görünebilmesi için kare yüzlerde gergin topuzlar tercih edilmemelidir. Kakül ile yüzün daha güzel görünmesi sağlanabilir. Gelinkoçluğu ile daha hızlı seçim yapabilecek ve karar verebileceksiniz. Aynı zamanda size yakışan modelleri de kolaylıkla bulabileceksiniz.

Düğünde en çok dikkat çeken ve bütün sağlayan en önemli parça gelin başıdır. Saçların konsept ile uyumlu olması gelinleri daha şık ve asil gösterecektir.